Duyu organlarının görevleri nelerdir

Duyu organlarımız göz, kulak, burun, dil ve deri olmak üzere 5 tanedir. Peki bu 5 duyu organlarımızın görevleri nelerdir?

Duyu organlarının görevleri

Göz: Görme duyu organımızdır. Çevremizdeki varlıkları gözümüz sayesinde görürüz. Gözlerimiz sayesinde renkleri, canlıları ve doğada bulunan bir çok şeyi görebiliriz.

göz resmi

Kulak: Kulaklarımız sayesinde etrafımızdaki sesleri duyabiliriz. Kulak işitme duyu organımızdır. Kulaklarımız sayesinde bir çok sesi duyabilir.

kulak resmi

Burun: Koku almamızı sağlayan organımızdır. Çevremizdeki kokuları alıp ayırt etmemizi sağlar. Ayrıca nefes alıp vermemizi de sağlamaktadır.

burun resmi

Dil: Tat alma duyu organımızdır. Yediklerimizin acı, tatlı, ekşi veya tuzlu olup olmadığını dilimiz sayesinde anlarız. Dil konuşmamızada yardımcı olur.

dil resmi

Deri: Dokunma duyu organımızdır. Dokunduğumuz nesnelerin yumuşak, sert, sıcak , soğuk, pürüzlü yada pürüzsüz olup olmadığını anlamamızı sağlamaktadır.

deri resmi

Duyu organlarımızın sağlığını nasıl koruyacağınız hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz”Duyu organlarımızın sağlığını nasıl koruruz” adlı yazıyada bakabilirsiniz.

Konuya benzer diğer yazılar... ↓